Şık, elit, konforlu, keyifli, güvenli… Volvo S80!

Son dönemde bir yakınım yeni bir otomobil arayışındaydı. Kafasında farklı markalar ve modeller vardı. Hepsinin üstünden tek tek konuştuk. Neredeyse fikir birliğine varmıştık ki ertesi gün beni aradı ve “Volvo için ne düşünüyorsun” dedi? “Volvo’yu çok severim” dedim.

Untitled-2

Evet ben Volvo’yu severim. Tarzı, konforu, sağlamlığı, güvenli oluşu beni hep cezbeder.

Yukarıda bahsi geçen yakınım Volvo S80 düşünüyordu ve benim de bu ay S80 testini yapıp yazmama da o vesile oldu.

Müşteri edasıyla test ettiğim Volvo S80 1.6 motor, 115 beygir ve dizel; otomatik şanzımana sahip.

Koltuk ayarlarımı koltuğumun sol tarafında bulunan pratik düğmeler aracıyla yapıyorum ve emniyet kemerimi bağlarken de elektronik park freninin frenden gaza geçişte otomatik olarak attığını öğreniyorum. Emniyet kemerini bağlamamanız halinde bu işi manuel olarak yapmanız gerekiyor.

Desktop5

 

S80 büyük ve 1680 kg ile ağır bir araç. Bununla birlikte, 1.6 motor ve 115 beygir ile gayet güzel gidiyor. Evet, bu motor seçeneği ile bir performans aracı değil belki, ama kullanıcısını tatmin ediyor. Sürüş esnasında hantallaşmıyor, sağlam yol tutuşuyla bekleneni veriyor. Torku 270 Nm olan araç 100 kilometreye 12.3 saniyede çıkıyor. Eğer bu noktada sizin beklentiniz daha atak bir sürüş ise o zaman size modelin diğer versiyonlarını öneririm. Dizel versiyonlarda 2.0 ya da 2.4 litrelik motor tercih edebileceğiniz gibi; benzinli versiyonlarında da 1.6, 2.0 ya da 3.0 litrelik motorları tercih edebilirsiniz.

Altı vitesli powershift şanzımanlı Volvo S80 ortalama 4.1’lik bir yakıt tüketimine sahip.

IMG_6956

 

2015 üretimli… Advance paket… Adından da anlaşılacağı gibi bu paketin özelliği donanımının yüksek oluşu… S80 yapı itibariyle üst sınıf bir araç olduğu için, bu modelde sadece iki paket var. Başka bir deyişle diğer modellerde görmeye alışıkolduğumuz ortalama üç pakete göre donanım farklılaşması bu araçta yok. Advance paket aldığınızda direksiyonun arkasındaki bilgi ekranınız dijital oluyor ve seçtiğiniz moda göre de ekranınız renk değiştiriyor. Öte yandan aracın bilgi ekranında öncelikli olarak hangi bilgiyi görmek istiyorsanız ona göre ekran ayarınızı yapabiliyorsunuz. Aktif xenon farlarınız, 8 adet hoparlörünüz bu paket ile geliyor. 7 inch bilgi ekranınızın artık yeni üretimlerde internet bağlantısı da bulunuyor. 7 km’ye kadar olan hızlarda DVD oynatma özelliği var. Volvo güvenliğinizi düşünerek DVD fonksiyonunu 7 km ile sınırlandırmış.

Untitled-18

 

Isıtmalı koltuklar özellikle de kış mevsimini tatmaya başladığımız şu günlerde keyifli… Sürücü koltuğu ise üç farklı sürücünün koltuk ayarını hafızasına alarak kullanım kolaylığı sağlıyor.

Böyle bir araçtan doğal olarak bekleyeceğiniz hız sabitleyici, direksiyondan manuel vites değiştirme, arka park sensörü, yağmur sensörü, start & stop özelliği, usb, bluettooth bağlantıları da haliyle araçta mevcut.

Advance üst paket olmakla birlikte bu seçeneğe de sonradan ekleyebileceğiniz özellikler bulunuyor. Navigasyon, kamera, hıza duyarlı F1 direksiyon, sunroof, deri döşeme bunlar arasında sayabileceğimiz özellikler.

Ses yalıtımı gayet iyi, hatta aracın dizel olduğunu düşünürsek çok iyi… Başta da söylediğim gibi Volvo güvenlik kadar konforu da ön planda tutan bir marka. Seçtiğiniz S80 gibi hafiften makam aracı çağrışımlı bir modelse bu konfor daha da artıyor.

Metalik grininde çok yakıştığı ve benim siyahını kullandığım araç, özellikle de bu haliyle ve iç mekan özellikleriyle iş amaçlı kullanımlara, şoförlü kullanımlara inanılmaz uygun görünüyor ve makam aracı intibaını arttırıyor.

Desktop6

 

Bu noktadan hareketle iç mekân değerlendirmelerinden bahsedeyim. S80’in içigeniş ve ferah. Bizim kullandığımız aracın döşeme rengi de açık renk olup buna bir de tepenizdeki sunroof eklenince hissettiğiniz ferahlık duygusu daha da fazla oluyor. Arka koltuk diz mesafesi ciddi geniş. Çok uzun boylu biri de rahatlıkla bacaklarınıuzatarak oturabilir.

Son zamanlarda bayan okuyuculardan test yaptığım araçların çocuklu kullanıcılar için ne kadar uygun olduğuna yönelik sorular almaktayım.İşte bundan sonraki satırlar Volvo’nun çocuklu potansiyel müşterileri için.

Desktop8

Efendim, en baştaki satırlarda da vurguladığım gibi Volvo güvenlik özellikleri ile önplana çıkan bir araç. Dolayısıyla otomotiv sektöründe güvenlik teknolojilerinde de imza attığı ilkler var. Söz gelimi kullanmakta olduğumuz üç noktalı emniyet kemerleri Volvo’nun buluşu…

Çelik barlarıyla sağlam bir çatısı olan Volvo S80’nin güvenlik özellikleri her pakette standart olarak sunuluyor. Şehir içinde, düşük hızlarda olası kazaları önlemeye yönelik sistem size bu şekilde geliyor. Bu özellik ile 50 km’ye yakın hızlarda önünüzdeki araçla takip mesafenize göre Volvo’nuz sizin yerinize otomatik olarak frenleme yapıyor. Bununla birlikte, isterseniz yan güvenlik paketlerini de satın alabiliyorsunuz. Sürücü destek paketi de böyle bir paket… Bu paketin içinde öndeki araçla mesafenizi ölçen ve sizi uyaran sistem, dalgınlıkla şeritten çıkmanız halinde sizi uyaran fonksiyon, cruise control’ü kullanırken önünüzdeki aracın hızına göre kendisini ayarlayan adaptive cruise control, kör nokta bilgi sistemi vb. bulunuyor.

Araçta Isofix mevcut, dolayısıyla çocuk koltuğunu güvenli bir şeklide araca monteedebiliyorsunuz. Ama daha önemlisi… Daha önemlisi… Volvo’nun kendisinin çocuk koltukları bulunuyor. Bu koltukların emniyet sistemi, koruyucu bantları vb öne çıkıyor.

492 litrelik bir bagaj hacmine sahip…

Desktop7

S80’nin iyi araba kullanmaktan ve konfordan keyif alıp üst segment bir araca sahip olmak istemekle birlikte yine de mütevazı bir duruş sergilemeyi seçen bir kullanıcı kitlesi var.

Konsolun sol tarafında bulunan el frenini çekiyorum ve testimi bitiriyorum.

Bir sonraki testte görüşmek üzere…

Untitled-17

Paylaşın...Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someoneShare on Tumblr

Ebru Şalva Devecioğlu