Severim Kia Sportage’ı…

Bir önceki kasayı da test etmiştim. Bugün bile hatırlarım yağmurlu bir günde kullanmış ve enikonu keyif almıştım. Bu sefer güneşli bir günde test ettim yeni kasayı. Hem de öyle bir güneşli gün ki, güneş gözlüğümü de unutunca test aracımın fotoğraf çekimlerinde epeyce zorlandım.

IMG_6675

Bayiden içeri giriyorum. Biraz sonra yetkililerle konuşacağım, ama dikkatim testini yapacağım Kia Sportage’a yöneliyor. ‘Vay vay vay… Sportage ne olmuş azizim!!!’ İçimden aynen bu sözcükler dökülüyor. Aradan geçen zaman Sportage’a yaramış daha heybetli, bir o kadar da gösterişli bir görünüm almış. Sağlı sollu genişlemiş. Ön ızgaradaki petek doku hoş olmuş. Cüssesi de dikkate alındığında bana bir hali, bir önceki kasasıyla Sorento’yu çağrıştırıyor.

IMG_6669

Aracın geçirmiş olduğu bu değişimde şüphesiz Kia’nın transferi Peter Schreyer’ın çok çok önemli etkisi var. Peter Schreyer çoğunuzun da bileceği üzere Audi ve Volkswagen markalarının dizaynırı. Audi A6’da, TT’de ve Volkswagen Golf ile Eos’da onun imzası var. Bazıları onun için “Kia’yı baştan yarattı!” diyor. Sonuç: Peter Schreyer artık Aralık 2012’den beri Kia Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yapıyor. Bizi ilgilendiren kısmı ise, fotoğraflarda gördüğünüz yeni Sportage ile bizi karşı karşıya getiriyor.

1.6 135 beygir GDI motor’a sahip aracı test ediyorum ve test sürüşüm esnasında Gül-Al Kia Satış Müdürü Sn. Nihat Aksak bana eşlik ediyor.

Kia’nın GDI motorunu Turbo kullanılmadan üretilmiş maksimum güç olarak değerlendiriyorNihat Aksak ve devam ediyor anlatmaya:

–          Tork olarak 4850 devirde 165 Nm tork alınabiliyor. 6300 devirde ise maksimum değer olan 135 beygire ulaşabiliyoruz. Benzinli modellerimizin tamamında aynı motor var. Düz şanzımanlarda 6 ileri vitese sahip… Diğer seçenek ise aynı zamanda tiptronik olarak da kullanılabilen Kia’nın klasik tork konventörü olarak tabir edilen tam otomatik şanzıman. Diğer markalarda şu ana kadar yarım otomatik vites teknolojisi sürekli sorun çıkardığı için şu anda Kia’nın yarım otomatik vites teknolojisi çok beğeniliyor. Vites geçişleri hissedilmiyor. Rampada kaydırmıyor.

Eh güzel… Araçta doğal olarak hillholder özelliği mevcut. Ben süresini vereyim size: 3 sn.

IMG_6679

Kullanımı son derece yumuşak ve rahat bir araç Sportage. Pedalları yumuşak, direksiyonu rahat… Direksiyon demişken, direksiyon yumuşak, orta sert ve sert kullanım özellikleri ile sizin tercihinize göre ayarlanıyor. Diyeceğim o ki sizi kalabalık şehir trafiğinde yormayacak bir araç Sportage…

Hazır bu noktaya, yani şehir içinde kullanımının rahatlığına gelmişken önden bu araçla ilgili görüşümü de aşağıdaki satırlara yazıvereyim:

Gerek kullanımının rahatlığıyla, gerek duruşuyla Sportage bende şehirli bir SUV etkisi bırakıyor. Otomobillerin cinsiyetle özdeşleştirilmesi belki hoş değil, ama SUV sever bayanlara Sportage’ı çok yakıştırıyorum. Bence dişi bir araba ve dış görünümüyle olduğu kadar iç tasarımıyla da şık. Tüm iriliğine rağmen zarif unsurları da taşıyor. Malzeme kalitesi tatminkâr… Kendini gösteren dikişli koltukları rahat… Bu koltuklar aynı zamanda ısıtma özelliğine de haiz.

Genişlemiş hali ile doğal olarak arka koltuk diz mesafesi yeterli…

Desktop

Panoramik cam tavanın verdiği ferahlık ve genişlik duygusu güzel…

Ön arka süspansiyon bağımsız… Dolayısıyla arkada oturan yolcu daha da konforlu bir yolculuk yapma şansına sahip…

Ve evet, sizin de tahmin edeceğiniz üzere aracın start and stop özelliği de var.

Bugün Güney Kore menşeli markanın Sportage, Ceed ve Soul modellerinin üretimi Çek Cumhuriyeti’nde yapılıyor ve araçların üretim yeri gibi pazar yerleri de Avrupa… İtalya, Almanya, Fransa, İngiltere gibi ülkeler bu araçları satın alıyor. Dolayısıyla donanımları, malzeme kaliteleri de bu ülkelerin ölçülerine göre yapılıyor. İş böyle olunca da güvenlik öncelikli konulardan biri haline geliyor. Sportage’da 6 hava yastığı, ESP, TCS, ABS gibi güvenlik donanımları bulunuyor.

Desktop1

Biz test aracımızla dolaşırken Nihat Bey “Artık yeni çıkan kanunlara göre ESP’siz araç satılmayacak.” diyor.

Gelelim aracımızın paket seçeneklerine… En üst donanıma sahip olan paket Premium Paket ki bizim test aracımız da bu pakete sahip. Bir alt paket Concept Plus ve bir sonrası da Confort…

Aslında normalde Sportage’da dört paket varken şu anda Concept Plus’ın bir alt paketi olan Concept bir üst paketinden çok farklı olmadığı için henüz Türkiye’ye getirilmemiş durumda…

Fark ne? Mesela en alt paket olan Confort’da cam tavan bulunmuyor. Nihat Bey bugüne değin aracın düz şanzıman geldiğini, ancak şimdilerde otomatik şanzımanın da Türkiye’de bulunduğunu söylüyor.

Concept Plus’ta cam tavan, kendi kendine park etme özelliği, koltuk ısıtma bulunuyor. Testini yapmakta olduğumuz Premium Pakette, Concept Plus paketinde olan özelliklere ek olarak deri döşeme, xenon far, far yıkama, karartmalı arka camlar, led stop lambaları, elektrikli şoför koltuğu, yumuşak, sert ve daha sert seçimlerinin yapıldığı direksiyonda flex modu bulunuyor.

Bizim test devam ediyor, sohbet de öyle… Pazar payının batıda büyümesinin güvenlik donanımına olumlu yönde katkısı bir kez daha gündeme geliyor. Nihat Bey’den filo talebinde bulunan firmaların az donanım istediklerini öğreniyorum. Bunun içine güvenlik ile ilgili unsurların da girdiğini duyunca bir tuhaf oluyorum. Batıya gittikçe canın kıymetinin artması Doğu’ya gittikçe canın kıymetinin düşmesi bir kez daha beni şaşırtıyor ve üzüyor.

465 litrelik bir bagaj hacmine sahip araç. Koltukları yatırırsanız bu rakam 1353’e kadar çıkıyor.

Desktop2

Nihat Bey anlatıyor:

–          Senelerdir araba satıyorum, ama şimdilerde sistem değişti gibi… 1-2 yıldır insanlar özellikle de 1.6 SUV’lar gündeme gelince şöyle düşünüyor: 50.000 TL verip binek araç alacağıma 60.000 verip SUV alayım diyorlar. Bir de eskiden hafta içi bayanlar gelip araç bakarlardı, Pazar günü beyler gelip araca onay veriyorlardı. Şimdi tam tersi oldu. Beyler hafta içi işyerlerinden izin alıp araç bakıyorlar, hafta sonu eşlerini getirip onay alıyorlar.

Sportage’ın hem arka hem de ön park sensörü var. Geri vites kamerasının da çok başarılı olduğunu söylemeliyim. Confort paket hariç olmak üzere tüm paketlerin standardı olan bu kameranın görüntüsünü dikiz aynasından gayet güzel izliyorsunuz ki benim bugüne kadar gördüklerim arasından en başarılılarından biri olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. İzleme yeri olarak dikiz aynasının seçilmiş olması da bir başka güzellik bence…

Şimdi park etmekten haz etmeyenleri bu satırlara davet ediyorum. Çünkü Sportage Premium Paket gayet güzel kendi kendisine park ediyor. Öte yandan kendi arabasını kendi park etmekten hoşlananlardansanız bu özellik size kendinizi ne kadar rahat hissettirir bilemiyorum. Açıkçası ben kendimi oldukça tuhaf hissettim ve direksiyonda sadece gaza basar halde otururken bir türlü rahatlayamadım. Bu konu gerçekten herkese göre değiştiği için herkesi kendi tercihi ile başbaşa bırakmak daha doğru olacak diye düşünüyorum. Ama ben almayayım çok teşekkür ederim.

IMG_6676

Bizim sohbet devam ediyor, test sürüşümüz de öyle… Bir ara fotoğraf çekimi için durduğumuzda ben aracın sağını solunu kurcalamaya, orada ne var burada ne var derken boş bulunup sigorta kutusunun da kapağını açıp ortalığı darma duman ediveriyorum ki o an anlatılmaz yaşanır.

İç mekan fotoğraflarına bakarken arka koltuklarda multimedia ekranlarını görüyor olacaksınız. Bu ekranların aracın standartları içinde olmadığını söylemeliyim. Müşteri isterse Kia güvencesi ve garantisi altında navigasyon, dvd, televizyon seçeneklerini size sunan cihazı Kia’nın anlaşmalı olduğu kuruluştan alabiliyor. Böylelikle siz yol alırken arka koltukta oturan yolcularınız da kendi tercihlerine göre bu ekranlarla gayet keyifli bir yolculuk sürdürebiliyorlar.

Kia Sportage’ın en önemli özelliği başlangıç paketi donanımlarının bile zengin oluşu diyor ve burada satırlarıma son veriyorum.

Gelecek yazıda yeni bir test ile görüşmek üzere…

IMG_6687

Paylaşın...Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someoneShare on Tumblr

Ebru Şalva Devecioğlu