İkisi de yerine göre cesaret istiyor herhalde…

Alışılmışın dışında bir şeyleri yapmaya çalışmak (üretmek) sonra da bunu ortaya koymak bunlardan birisi… Diğeri ise alışılmışın dışında olana açık olmak ve hatta onu hayata dahil etmek (satın almak)…

IMG_7075

İkisinde de risk var. Birinde ortaya çıkardığın şey hiç beğenilmeyebilir. Hele ki bu bir yatırımsa kaybetme olasılığın var… Diğerinde ise alışkanlıklarından vazgeçmen gerekebilir. Hele ki bir de bu satın alma ise verdiğin kararın (paranın) sonucunda mutsuz olabilirsin.

Otomotiv sektörü bu iki tarafı bir araya getiriyor. Teknoloji hızla gelişiyor, hayaller gerçek oluyor. Öte yandan tasarımda da yeni bir şeyler yapmak gerekiyor. Zaten belki de en zor alan bu alan; yani tasarım. Bir sürü şeyin denendiği bir dünyada denenmemişi bulmak ve bunu alıcısına kabul ettirmek.

Eh test aracım CITROEN C4 CACTUS olunca giriş cümlelerim de böyle oluyor haliyle…

IMG_7080

1,6 e–Hdi 92 Hp 230 Nm teknik özelliklere sahip olan araç başlangıç paketine haiz.

Ulugöl Otomotiv’den Satış Danışmanı Serkan Karabiber test sürüşümde bana eşlik ediyor.

Cactus’te iki versiyon bulunuyor: dizel otomatik ve benzinli otomatik. ETG 6 ileri yarı otomatik şanzıman vasıtasıyla vites geçişlerini araç kendisi yaparken, dilerseniz direksiyondaki kulakçıklarla siz de vites geçişlerini yapabiliyorsunuz.

IMG_7114

Hidrolik direksiyon rahat…

Bana mı öyle geliyor, yoksa bu araçta start & stop özelliği bir gıdım daha hızlı mı devreye giriyor?

Başka bir başka soru:

Bana mı öyle geliyor, yoksa üçüncü vitesten dördüncü vitese geçişte bir gıdım sıkıntı mı var?

Cactus’te fark yaratılmaya çalışılmış, yaratılmış da… Neler farklı?

  • İlk kez Citroen tarafından geliştirilmiş olan ve 2014 yılında teknoloji ödülü alan Airbump Teknolojisi… Airbump teknolojisinden kasıt fotoğraflarda gördüğünüz arabanın ön ve arka tamponlarında, yanlarında bulunan renkli yastıklar. Amaç günlük hayatta oluşabilecek küçük darbelere karşı aracı korumak. Bu yastıklar “uretan termoplastik” denen bir malzemeden üretilmiş ve bu malzeme içinde hava kapsülleri içeriyor. Herhangi olası bir darbede bu kapsüller darbeyi emmeye yardımcı oluyor ve aracınızı otopark vb yerlerde koruyor.

Her ne kadar amaç aracınızı korumak ise de siz kendi zevkinize göre airbump’larınızın rengine karar verebilir; siyah, kum grisi, koyu gri veya çikolata renklerinden birini seçerek aracınızı kendi tercihinize göre şekillendirebilirsiniz.

Desktop9

  • Sadeleştirilmiş ön panel… Klima, sürüş yardım ekipmanı, telefon, müzik sistemi, navigasyon, araç içi kontroller olmak üzere tüm fonksiyonlar dokunmatik tablet ekranınızda… Sürüş esnasında her şeyi bu ekrandan bulmak ne kadar iyi? Gözünüzü yoran bir sürü şeyin ortadan kalkması rahatlatıcı iken beden hafızanızın sağladığı kolaylıkları ve faydaları artık ekarte ediyor olmanız ve sürüş esnasında her şeyi bakarak bu ekrandan ayarlamak durumunda olmanız ise belki biraz riskli!

Öte yandan bu ekrandan hangi hoparlörlerin aktif olmasını istediğinizden tutun da en basit ihtiyaçlarınıza kadar ayarlamaları yapmanız, uzun yolda ya da herhangi bir koşulda gözünüzü alması halinde ise kapatmanız mümkün.

  • Top Box, yani konsolun aşağısına değil de yukarısına konumlandırılmış bulunan torpido gözü… Ulaşımı kolay ve geniş… Torpido gözü yukarıya alınınca ön yolcu hava yastığı da tavana alınmış. Yetkililer buraya konumlandırılmış hava yastığının da standart yerine konumlandırılmış hava yastığı ile aynı derecede yolcunun güvenliğini sağladığını söylüyorlar.

IMG_7130

  • ETG otomatik şanzımanlı versiyonlarda 3 fonksiyon tuşunu içeren vites… Cactus’te geleneksek vites kolu yer almıyor. Dolayısıyla kullanımı kolaylığı sunan ve easy push sistemi ile sadeleştirilmiş olan vitesiniz artık her zaman alışık olduğunuz yerde değil. Ön panelin altında, doğal olarak yine elinizin erişebileceği bir yere konumlanmış. Cactus’ün sizi ve alışkanlıklarınızı sınayan farklılıklarından biri… Alışıyor musunuz? Eh neden olmasın. Zaten topu topu üç düğmeniz var (D, R, N), onları da gerekli hallerde kullanıyorsunuz, oluyor bitiyor. Manuel olarak vitesinizi kullanmak mı istiyorsunuz? Direksiyonunuzun yanındaki kulakçıklar bu ihtiyacınız için elinizin altında bulunuyor.

Desktop10

  • Geçmişten izler taşıyan boydan boya ön koltuk… Sürücü ile ön yolcu koltuğu arasında boşluk bulunmuyor. Bu tasarım sevgiliniz yanınızda iken ona sarılarak keyifli bir sürüş keyfi yaşamanıza olanak sağlıyor. Dilerseniz boydan boya koltuğunuzun arasındaki kol dayamayı da rahat bir sürüş için devreye sokabiliyorsunuz.

Cactus’un detaylarında hep bir valiz görüntüsü hakim. Ön konsoldaki top box denilen torpido gözü, kapı kolları, aracın iç mekanında kullanılan metaryaller hep bu görünümü çağrıştırıyor. Bence şık ve espirili…

Aracın bütününe bakıldığında ise bence Cactus sempatik bir araç…

Ara nağme: bagaj hacmi 358 litre ve tavan barları her pakette standart.

IMG_7133

Test aracım Feel denilen başlangıç paketine haiz ve panoramik cam tavan yer almıyor. Testi yaptığım günün kasvetinden midir yoksa benim içimin ihtiyaç duyduğu ferahlık hissinden midir bilinmez benim canım bu araçta panoramik bir cam tavan istiyor. Citroen, panoramik cam tavanlarının aracın içine devamlı filtrelenmiş bir ışığın girmesini sağladığını, dolayısıyla özellikle yazın UV ışınlarından koruyup sıcaklığı minimalize ettiğini, kışın ise termik izolasyonla sıcaklığı koruduğunu söylüyor. Bununla birlikte yine de Cactus’te cam tavanlı versiyonlarda koruyucu bir perdenin yer almamasını insan gayri ihtiyari sorguluyor.

IMG_7088

Araç tüm paketlerde standart güvenlik donanımlarına sahip…

Peki benim kullandığım paketten bir üst pakete geçildiğinde artı olarak neler geliyor? Başlangıç paketteki jantlar 16 inch alüminyum alaşımlı jantlar iken, Shine denilen bir üst pakete geçildiğinde 17 inch jantlarınız oluyor; panoramik cam tavan, yağmur sensörü, park sensörü, navigasyon ve geri görüş kamerası, kahverengi kadife döşeme ve deri direksiyon simidi de tasarrufunuza geçiyor. Bunlar için karşılamanız gereken artı maliyet ise yaklaşık 6.000 TL.

Benim testlerimin bir klasiği olarak sohbet ede ede testimizi yaparken Serkan Bey de bayanların bu araçta en çok hoşlandıkları şeyin kaputu görebilmeleri; torpidonun kolay ulaşılabilir ve daha fazla kullanacak alan sağlaması olduğunu söylüyor. Konu, bayanların ön kaputu görebilmelerinin neden bu kadar önemli olduğuna gelince kadınla erkeğin beyin yapılarının farklılığı da mevzu bahis oluyor ki onu bilahare bir başka yazımda sizlerle de paylaşırım.

IMG_7084

Serkan Bey Cactus’un bugüne kadar olan alıcı kesiminin daha çok bayanlar olduğunu söylüyor.

İşte bu noktaya gelmişken testi yapmadan önce sohbet etme fırsatını bulduğum Ulugöl Satış Müdürü Yeşim Teoman’ın Cactus’e yönelik değerlendirmelerini hemen aşağıdaki satırlarda paylaşıyorum.

“Cactus’ün eğitimine gittiğimizde aracın hedef kitlesini konuştuk. Sonuç: direkt tanımlayabileceğimiz bir hedef kitlesi yok. Bekar bir hanımefendi / beyefendi alabileceği gibi yeni evli ya da bebekleri olacak bir çift de alabilir, üniversitede okuyan bir delikanlı da… Dolayısıyla aslında araç, ticari kullanım hariç olmak üzere, herkese hitap ediyor.  Biraz fark yaratmak isteyenlerin de tercih edebileceği bir araç, çünkü trafikte dikkat çekiyor.

C4 Cactus, mevcut C4’ten 200 kilo hafifletilmiş durumda… Böyle olunca yakıtı koklayarak kullandığı için mevcut ismi Cactus gündeme geliyor. Kronik hiçbir arıza çıkarabileceği bölgesi yok. Servise az gidiyor. Dolayısıyla da biz aracımızı her şeye dayanıklı, su istemeyen çiçeğe benzetiyoruz.

IMG_7094

Panoramik cam tavan seçeneği araca inanılmaz güzellik ve keyif katıyor.

Trafikte sürekli aynı renkleri görmeye alışmışken, Cactus’ün 21 renk seçeneği var.

Özellikle 25-30 yaş aralığının Cactus’teki ince detayları seveceğini düşünüyorum.

Klasik araba anlayışının dışında bir araç Cactus. Klasik araba anlayışının dışında olan araçlar genellikle klasik arabaların sunduğu hizmetleri sunmazlar. Bir şeyleri eksik gibi gelebilir insanlara… Halbuki Cactus’ün hiçbir şeyi eksik değil, hatta fazlası var.

Bizim sloganımız Creative Technology! Citroen bir dönem kraliyet ailesinin de aracı olarak algılanmış bir marka. Dolayısıyla tasarımcılar aracı tasarlarken daha ince detayları dikkate alarak tasarımlarını yapabiliyorlar. Fransızlar gözü, gönlü daha hoş tutuyorlar!”

IMG_7134

Sonuç: Herkes Cactus’ten memnun kalır mı? Hayır kalmaz! Çünkü en başta herkesin beklentisi farklı. Bazı kişilere Cactus’ün donanımı yetersiz gelebilir, tasarımı da öyle… Ama unutmayın araç daha hafif olabilmek, yakıt tasarrufu yapmak ve fark yaratabilmek üzere tasarlanmış. Dolayısıyla Cactus’ün ne amaçla bu şekilde tasarlandığını bilmek kişinin bakış açısını geliştirebilir ve standardın dışına çıkmak isteyenler aracı bu haliyle bünyelerine sindirip keyifle kullanabilir.

Elimde Ulugöl Otomotiv’in armağanı olan pembe çiçekli kaktüsüm ve yüzümde gülümseme ile bayiden ayrılıyorum.

Bir başka yazıda bir başka otomobil ile görüşmek üzere…

Paylaşın...Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someoneShare on Tumblr

Ebru Şalva Devecioğlu